Är du ute efter matchtider för EM 2020? Här hittar du ett komplett spelschema för EM 2020.
Spelschema EM 2020 – dag för dag
Nedan ser du matchtider och datum för EM-matcherna. Ett komplett spelschema för EM 2020 som går av stapeln fredagen den 12 juni 2020 med final söndagen den 12 juli på Wembley arena i London.
12 Juni (Fredag)
21:00 Turkiet-Italien (Rom) Grupp A
13 Juni (Lördag)
15:00 Wales-Schweiz (Baku) Grupp A
18:00 Danmark-Finland (Köpenhamn) Grupp B
21:00 Belgien-Ryssland (Sankt Petersburg) Grupp B
14 Juni (Söndag)
15:00 England-Kroatien (London) Grupp D
18:00 Österrike-playoffvinnare D/A (Bukarest) Grupp C
21:00 Holland-Ukraina (Amsterdam) Grupp C
15 Juni (Måndag)
15:00 Playoffvinnare C-Tjeckien (Glasgow) Grupp D
18:00 Polen-playoffvinnare B (Dublin) Grupp E
21:00 Spanien-Sverige (Bilbao) Grupp E
16 Juni (Tisdag)
18:00 Playoffvinnare A/D-Portugal (Budapest) Grupp F
21:00 Frankrike-Tyskland (München) Grupp F
17 Juni (Onsdag)
15:00 Finland-Ryssland (Sankt Petersburg) Grupp B
18:00 Turkiet-Wales (Baku) Grupp A
21:00 Italien-Schweiz (Rom) Grupp A
18 Juni (Torsdag)
15:00 Ukraina-playoffvinnare D/A (Bukarest) Grupp C
18:00 Danmark-Belgien (Köpenhamn) Grupp B
21:00 Holland-Österrike (Amsterdam) Grupp C
19 Juni (Fredag)
15:00 Sverige-playoffvinnare C (Dublin) Grupp E
18:00 Kroatien-Tjeckien (Glasgow) Grupp D
21:00 England-playoffvinnare C (London) Grupp D
20 Juni (Lördag)
15:00 Playoffvinnare A/D-Frankrike (Budapest) Grupp F
18:00 Portugal-Tyskland (München) Grupp F
21:00 Spanien-Polen (Bilbao) Grupp E
21 Juni (Söndag)
18:00 Italien-Wales (Rom) Grupp A
18:00 Schweiz-Turkiet (Baku) Grupp A
22 Juni (Måndag)
18:00 Playoffvinnare D/A-Holland (Amsterdam) Grupp C
18:00 Ukraina-Österrike (Bukarest) Grupp C
21:00 Ryssland-Danmark (Köpenhamn) Grupp B
21:00 Finland-Belgien (Sankt Petersburg) Grupp B
23 Juni (Tisdag)
21:00 Tjeckien-England (London) Grupp D
21:00 Kroatien-playoffvinnare C (Glasgow) Grupp D
24 Juni (Onsdag)
18:00 Spanien-playoffvinnare B (Bilbao) Grupp E
18:00 Sverige-Polen (Dublin) Grupp E
21:00 Tyskland-playoffvinnare A/D (München) Grupp F
21:00 Portugal-Frankrike (Budapest) Grupp F
Spelschema EM 2020 slutspel
Nedan ser du datum och tider för slutspelsmatcherna gällande EM 2020. Från åttondelsfinal till den slutgiltiga EM-finalen på Wembley arena.
Åttondelsfinaler
27 Juni (Lördag)
18:00 2:an grupp A – 2:an grupp B (Amsterdam)
21:00 1:an grupp A – 2:an grupp C (London)
28 Juni (Söndag)
18:00 1:a grupp C – 3:a grupp D/E/F (Budapest)
21:00 1:a grupp B – 3:a grupp A/D/E/F (Bilbao)
29 Juni (Måndag)
18:00 2:a grupp D – 2:a grupp E (Köpenhamn)
21:00 1:a grupp F – 3:a grupp A/B/C (Bukarest)
30 Juni (Tisdag)
18:00 1:a grupp D – 2:a grupp F (Dublin)
21:00 1:a grupp E – 3:a grupp A/B/C/D (Glasgow)
Kvartsfinaler
3 Juli (Fredag)
18:00 V41 – V42 (St Petersburg)
21:00 V39 – V37 (München)
4 Juli (Lördag)
18:00 V40 – V38 (Baku)
21:00 V43 – V44 (Rom)
Semifinaler
7 Juli (Tisdag)
21:00 V46 – V45 (London)
8 Juli (Onsdag)
21:00 V48 – V47 (London)
Final
12 Juli (Söndag)
21:00 V49 – V50 (London)
Senast uppdaterad: 25 oktober 2021